nft’nin-gelecegi
  • admin
  • 20 Aralık 2021
  • 0

Yazar:

Ayben Günak | Trade Sales Manager

ISTBCW Team Member

NFT’nin Geleceği Ne Yöne Gidiyor?

Bitcoin, altcoin derken neredeyse her geçen gün gelişimini sürdüren teknolojik yenilikleri izlediğimiz dijital varlıkların arasında şimdi de NFT’leri konuşur olduk.

NFT’nin tanımına yakından bakacak olursak; en temel anlamda, NFT belirli bir varlığın aidiyetini kanıtlayan dijital bir sertifikadır. Nadirlik ve bölünmezlik özelliği taşır. Orijinal nitelikteki dijital veya fiziksel nesnenin tek sahibi olduğunuz gerçeğiyle ilgili özgünlüğü kanıtlar. Bunun yanısıra, NFT’ler tokenize edilen fiziksel varlıklara bir örnek olabilir. Her ne kadar bu kavramlar teknik gibi görünse de NFT‘nin arka planında çok basit bir duygu vardır: Sahip olma dürtüsü. Geleneksel web platformlarında bir dijital varlığa sahip olamazsınız. Örneğin whatsapp hesabınızın profil resmi veya, Facebook hesabınız aslında sizin değildir. Kapanması durumunda bir şey yapamazsınız. Aksine blokzincir üzerinde saklanan bir NFT’nin mülkiyeti size aittir.
 
Gelecekteki potansiyel uygulamalarını keşfetmeden önce NFT’yi doğru tanımlamak gerekir. NFT uygulamaları genellikle kripto para birimleri ile karıştırılır, durum tam olarak böyle değildir. Bu karşılaştırmanın arka planında insanların geleceğin internetine bugün sahip olduğu perspektiften bakması vardır. Dijital bir sanat eserine sahip olmak ancak parasal değeri varsa anlamlı gibi gözükür. Oysa ki geleceğin internetinde dijital varlıklar, insanların dijital kimlikleriyle bütünleşecektir. Olay paranın çok daha ötesinde anlamlar taşımaktadır. Teknik yönden konuyu irdeleyecek olursak; Bitcoin ve Ether gibi kripto para birimleri belirli blokzincir ağlarına özgüdür. Alım-satım platformları çeşitli kripto para birimlerini satın alma, tutma ve takas etme konusundaki işlemlerde hizmet verir. Ethereum Akıllı Sözleşmeler NFT’lerin yönetimiyle ilgilenir ve blokzincire ait tokenleri transfer etmekten sorumludur. Akıllı sözleşmeler NFT’lerle ilgili önemli eylemleri yönetmek için tüm temel bilgileri içeren belirli bir kod içerir. Eylemler, NFT‘lerin doğrulanmasını ve aktarılmasını sağlar.
 
Ethereum ERC-721 protokolü, NFT’nin meta verilerinde bulunan bilgiler aracılığıyla belirli bir NFT’nin benzersizliğini tanımlar. Meta veriler ayrıca bir görüntüye, resme, web sitesine veya önemli bir dijital kaynağı gösteren bir token kimliği içerir. Bu sayede NFT uygulamalarının değişmezliğiyle, sahiplik ve özgünlük sertifikasına erişim sağlar.
 
NFT’lerin mevcut pazardaki en büyük avantajı erişilebilir olmasıdır. Ethereum cüzdanı açarak, Avalanche, Solana gibi protokollere ve blokzincire bağlanarak NFT’lere ulaşılabilir. NFT’ler, dijital platform oyunlarında, spor ve sanat koleksiyonlarının yanısıra Metaverse’ün içindeki çeşitli alanlarda alışveriş yapmak, etkinliklere katılmak ve alan bedeli ödemek için ticari vasıfta da kullanılıyor.
 
NFT’lerle birlikte sanat eserleri hiçbir değişikliğe uğramadan dijital ortama taşınır. Bir sanatçıysanız, NFT, sanatınızı dijital dünyaya sunmanın ve kazanç elde etmenin bir yoludur. Alıcıysanız, NFT, hayranlık duyduğunuz sanatçıları desteklemenin veya beğendiğiniz ürünleri biriktirip koleksiyon oluşturmanıza olanak verir. Eşsiz bir tabloyu, bir filmi, şarkıyı ve hatta bir tweeti NFT yoluyla telif hakkı edinebilir, alabilir, saklayabilir veya satışa çıkarabilirsiniz.

Her ne kadar NFT’ler günümüzde sanat, spor ve oyun alanlarında kullanılıyor olsa da yakın gelecekte tüm sektörlerde yaygınlaşacağı öngörülüyor. Kendimize ait belgeleri; kimlik, diploma, nikah cüzdanı, pasaport, CV ve sertifikalarımızı NFT ile kişiselleştirebileceğimiz konuşuluyor. Tapu kayıtları, noter işlemleri ve patent belgesi gerektiren, sahibi olduğumuzu kanıtlamak durumunda kaldığımız varlıklar veya evraklar birer NFT’ye dönüşebilecek. Başka bir örnek verecek olursak; markalaşmak isteyen şirketler patent ve isim haklarını NFT ile belirleyebilecek. Sağlık sektöründe de herkesin kişisel sağlık kaydını barındıran NFT’ler kullanılabilecek. 
 
Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz’a göre

NFT’ler geleceğin yolu, Her sektörün bu teknolojiyi kullanması, kazanç sağlaması ve büyümesi çok yakında gerçekleşecek. Şahıslar ve şirketler, topluluk oluşturmak, topluluğu büyütmek ve kâr etmek için bu teknolojiyi kullanmanın yollarını arayacak.

(Katkılarından dolayı Buğra Ayan’a teşekkürler)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir