Speakers
Sevilay Kurt
Location
Istbcw Online
Category
Eğitimler ve Online Webinarlar

Küresel Tedarik Zinciri İçin Yeni Bir Dönem: TradeLens Çözümü

İstanbul Blockchain Women topluluğu tarafından düzenlenen Blockchain Use-Case Series buluşmalarının 6. etkinliği, online olarak Paribu sponsorluğunda 21 Mayıs Perşembe akşamı gerçekleştirildi.

Mayıs ayı buluşmasında topluluk, Pandemi döneminde tedarik zincirine artan ilgiye istinaden IBM’in tedarik zincirinin önemli bir bileşeni olan lojistik, ve özellikle de gemi taşımacılığı üzerine kurguladığı TradeLens çözümünü konuşmak üzere IBM Türkiye Ülke Teknoloji Lideri Sevilay Kurt’u ağırladı.

Etkinlik, topluluğun Youtube kanalından canlı olarak yayınlandı.

İş modeli Maersk, teknoloji altyapısı IBM tarafından sağlanan Tradelens ekseninde IBM’in dijitalleşme alanında yarattığı blockchain tabanlı çözümler paylaşıldı.

Tradelens’in oluşumunda; bir ürünün tedarik zincirindeki uluslararası akışı göz önüne alındığında ;

  • çok sayıda tarafın olması,
  • belirli bilgilerin belirli kurallar ve kısıtlamalar çerçevesinde belirlenen paydaşlar
  • arasında kalması ve diğerleri tarafından görünür olmaması,
  • paydaşların farklı teknolojiler kullanması ve standartların olmaması gibi önemli yapısal zorlukların çözümü en önemli etkenler oldu.

 

Tradelens’e dahil olabilmek için öncelikle bu networke girebiliyor olmak lazım. Dolayısı ile belirli hukuki evrakların hazırlanması ve ticaret zincirinin hangi aşamasında (gümrük, taşıma vb) hizmet verileceğine göre belirli katılım paylarının ödenmesi gerekiyor. Bu da platformun ekonomi modelinin temelini oluşturuyor.

IBM’in proaktif planlamalar ile, döküman sahteciliğinin önüne geçme, orjinalliğin devamını sağlama ya da maliyet tabanlı analizleri teknolojiye yaptırıp buradaki kaynağı inovatif iş modellerini yaratmaya yönlendirmek üzere kurgulanmış vizyonu olduğunun altı çizildi.

Diğer yandan ekosistem içindeki paydaşlara demokratik çözümlerin sadece dağıtık defter teknolojileri (DLT) ile değil, yönetim modelinin rakip duygusundan sıyrılarak kültürel dönüşüm ile uçtan uca çözümler sunulması ile sağlanabileceği belirtildi.

IBM’in Hyperledger Fabric protokolünü baz alarak oluşturduğu Blockchain uygulamalarının farklı platform tabanları ile de birlikte çalışabilirlik (interoperability) için geliştirme yapması, mevcut ve yeni fonksiyonlarla belli bir performans içerme gibi sorumlulukları da içerdiği vurgulandı.

Blockchain tabanlı kurumsal çözümlerin, saniyeler içinde cevap alınabilen işlemlerden ziyade; günler, haftalar alan, kompleks, gizli maliyetleri olan süreçlere  uygulanmasının daha verimli olacağı da ayrıca belirtildi.