Speakers
Dr. Emin Gün Sirer ve Dr. Aytunç Yıldızlı
Location
Online Istbcw
Date
Mayıs 10, 2020
Category
Eğitimler ve Online Webinarlar

Istbcw Online Meet-Up - Dr. Emin Gün Sirer ve Dr. Aytunç Yıldızlı

Platformumuz geçtiğimiz günlerde AVAlabs kurucu ve CEO’su Prof. Dr. Emin Gün Sirer ve AVAlabs İş Geliştirme Direktörü Dr. Aytunç Yıldızlı’yı ağırladı. Yayının tamamına YouTube kanalımızdan ulaşabilirsiniz. 

Merak edilen birçok sorunun cevaplandığı webinarla alakalı önemli başlıkları sizler için derledik.

Konuşmalarına ‘Finans açık ve şeffaf olmalı, sınır tanımamalı ve aracılara yer vermemeli’ sözleriyle mevcut düzeni eleştirilerek başlayan Prof. Dr. Emin Gün Sirer, AVA projesinin getireceği yeniliklerden en önemlisinin mevcut blokzincirlerdeki ölçeklenme problemi olduğunun altını çizdi. Bitcoin kullanımının yaygınlaşmasındaki en büyük engelin saniyede 3 ila 7 arasında sınırlı işlem onay hızı olduğunu belirtti. Yapılan denemeler ışığında Avalanche protokolünde rahatlıkla sn de 6.000 civarı işlem yapılabildiğinin müjdesini verdi.

 ‘DeFi AVAlanche Üzerinde Olmalı’

 Mevcut DeFi projelerinin de Ethereum’un problemli ağı üzerine kurulması, programlama dili olan Solidity’nin yetersiz kalması ve sistemde tespit edilmiş açıkların halen düzeltilememiş olması sebebiyle aynı buglardan yola çıkarak sürekli manipülasyonlar ve hack olayları yaşandığını dile getirdi. AVA’nın tüm bu problemlerin çözümü olduğunu ve DeFi projelerinin Ava üzerinde olması gerektiğini savundu.

 Emin Bey Ava ile ilgili bir başka değerli atılımı da şu şekilde vurguladı:

 ‘İnsanlara gayrimenkul gibi varlıklarını blockchain üzerinde kesirleştirerek (tokenlaştırma) sahip olma veya satabilme imkanı tanınmalı. Bunun önündeki en büyük engel mevcutta varlığın tüm haklarına sahip olmayı koruyacak bir mekanizmanın olmaması, ancak AVA tüm onaylayıcılarla birlikte çalışabilirliğe uygun olduğundan esneklik sağlayarak kesirleştirmeye de imkan tanıyacak bir  alt yapıdır. Bu sayede Türkiye’de yaşayan biri kolaylıkla Singapur’da bulunan bir evin küçük bir kısmını satın alabilir.’

 DEX Müjdesi

Emin Bey ayrıca exit scam‘e izin vermeyen, en iyi satıcı ile en iyi alıcıyı bir araya getiren, kullanıcının önemli verilerini tutarak buna göre manipülasyon yapmayan (stop-loss hunting) bir merkeziyetsiz borsanın müjdesini de verdi.

 AVA Team ve Pazarlama Çalışmaları

 Webinarda Dr. Aytunc Yıldızlı AVA HUB, AVA X ve projenin pazarlama faaliyetlerinden bahsetti. Ekipte şu an çok güçlü 40 kişi olduğunu ancak pazarlama faaliyetlerini ve pazarlama bütçesinin bir kısmını topluluğa bıraktıklarını belirtti. Bu sayede AVA Hub üzerinden destek verdiğiniz oranda bazı teşviklere erişebilmeniz mümkün.

 Eğitim Sözü

Programın sonunda Emin hoca Türk topluluğuna yönelik olarak, blockchain ve kripto paralardan başlayarak konsensüs protokolleri, stabil koinler gibi farklı bilgilendirici konuları içeren 1 haftalık bir eğitimin AVAlabs ekibi tarafından verileceğinin sözünü de vermiş oldu. Biz de Istanbul Blockchain Women Platformu olarak İngilizce verilecek bu online eğitimlerin Türkçe’ye çevirilmesi, daha geniş kitlelere duyurulması ve ulaştırılması gibi gerekli tüm konularda destek vermeye hazır olduğumuzu belirttik. Haberdar olmak için takipte kalın.