Sözlük

(Dapp – decentralised application), açık kaynak olan, otonom olarak çalışan, verilerini bir blok zincir üzerinde saklayan, kriptografik simgeler şeklinde teşvik edilen ve değer kanıtı gösteren bir protokol üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamadır.
Decentralised Autonomous Organizations (Merkezi Olmayan Özerk Kuruluşlar), insan müdahalesi olmadan çalışan kuruluşlar olarak düşünülebilir.
Ethereum, akıllı sözleşmeler yürüten ve sansür, dolandırıcılık ve üçüncü taraf müdahalesi ile ilgili sorunları çözmeyi amaçlayan uygulamalar için blok zincire dayalı merkezi olmayan bir platformdur.
Çatal. Çatallar, blok zincirinin alternatif bir versiyonunu oluşturur ve iki blok zincirin aynı anda ağın farklı bölümlerinde çalışmasına izin verir
Hibrid PoS/PoW, ağdaki konsensüs dağılım algoritmaları olarak hem Proof of Stake hem de Proof of Work sağlar. Bu yöntemde, madenciler ile seçmenler (sahipler) arasında bir dengenin sağlanması, hem içeriden (sahipler) hem de dışarıdan (madenciler) topluluk temelli bir yönetim sistemi oluşturulması sağlanabilir.
Solidity, akıllı sözleşmeler geliştirmek için Ethereum’un programlama dilidir.
Önceden geçersiz işlemleri geçerli kılan bir fork türüdür ve bunun tersi de geçerlidir. Bu fork türü, tüm node’ların ve kullanıcıların protokol yazılımının en son sürümüne geçmesini gerektirir.
Soft Fork, yalnızca daha önce geçerli olan işlemlerin geçersiz kılınması nedeniyle hard fork’tan farklıdır. Eski node’lar yeni blokları geçerli olarak tanıdığından, soft fork aslında geriye dönük olarak uyumludur. Bu fork çeşidi, çoğu madenciyi zorla yükseltme yapmayı gerektirirken, hard fork, tüm node’ların yeni sürüm üzerinde anlaşmasını g
Turing complete, bir makinenin diğer programlanabilir bilgisayarların yapabileceği hesaplamaları yapabilme kabiliyetini ifade eder. Bunun bir örneği Ethereum Sanal Makinesi (EVM)’dir.